Burcunuz:

Doğum saati:

By 29 Ağustos 2011

   DEĞERLİ TAŞLAR VE ETKİLERİ

  Doğada, hiç birşey kendiliğinden ve öylesine yoktur. Ya bir gereksinme için, yada, eko sistemin dengesi için, orada vardır ve olmalıdır. Bugün burada işleyeceğimiz, değerli taşlar da bunlardan biridir. İster bizim kültürümüz de var olsun, ister var olmasın, onlar etkilerinden birşey kaybetmeyecektir. eko sistemden bahsetmemiz boşuna değilidr, eğer biz , bu taşların , insanlık tarihi ile eş bir tarihe sahip olduğunu söylersek eksik söylemiş oluruz. Çünkü, tabiat insanoğlunun yaşamasına elverişli hale gelinceye kadar, o taşlar insanlardan önce, doğada yerlerini almışlardı. İnsanlar, doğaya gözlerini açtıklarında, değerli taşlar onları karşılayıp selamlamışlardı çoktan. Bazen tesadüfen, bazen de dikkat çektiklerinden denenerek, özelliklerinin oldukları ve insan yaşamında önemli rol oynadıkları görülmüştür. Bu karşılıklı tanışma ve paylaşma süreci, değerli taşları, insanlık uygarlıklarının kültürel mirasları haline getirmiş, sonraki kuşaklara deveredilmiştir. İşte bu sebeptendir ki, bugün bizler bu deneyimleri ve paylaşmışlıkları konuşuyor, birbirimize aktarıyor, ve bilgilendiriyoruz. Biraz sonra, yazacaklarımızı , bilimsel bulmayabilirsiniz, hatta safsata diyebilirsiniz, ama biz biliyoruz ki bu söylenecekler, değerli taşların önemini ve işlevlerini ortadan kaldırmayacaktır. İnsanlığın, değişik uygarlık dönemlerinde, özellikleri keşf edilmiş olan taşları, biz de sizlere, kısaca yada, ana başlıklar halinde de olsa, aktarmayı uygun gördük. Şimdi sırası ile taşları ve uygarlıklar döneminde ne ifade ettiklerini aktaralım.

 

Turkuaz taşı; Kızılderililer de, kemiklerin sağlamlaştırılması, ve kırılmasını engeleyen özelliği ile bilinir, ve savaş aletlerinden kalkanlarını turkuaz taşı ile bezerlerdi. Aztekler de ise, turkuaz taşı, kötü etkilerden, melanetlerden korunmak için kullanılırdı.

Yosun akik taşı; yine Kızılderililer de, bu taş susuzluğu giderdiğine inannılarak değerlendirilirdi.

Ametist taşı; Antik yunanlılar da, bu taşın, insan zihnini dengede ve uyanık tuttuğuna, yani sarhoş olmasına engel olduğuna inanılırak, içki kadehleri bu taştan yapılırdı.

Obsidyen taşı; Özellikle, Hindistan da bu taş, insan üzerindeki eksi elektiriği aldığına inanılır ve hint kadınları ayak parmaklarına bu taştan yüzük takarak günlük yaşamlarını sürdürürler.

Kuvars taşı ( kristalleri ); Özellikle, fantastik bilim kurgu filim ve romanlarına konu olan Atlantis şehirin de, bu kristallerden  enerji elde edildiğine inanılır.

Zebercet taşı; Çok eskiler de, elmas ve benzeri değerli ( maddi anlamda ) taşlardan daha çok değerli bulunan bu taş, özellikle arap kültüründe gözde taştır. Gece vakti geçilen izbe yerlerden geçerken, insan içindeki  korku ve ürküyü yendiğine inanılır.

En başta da dediğimiz gibi, ana başlıklarla  değerli taşların bir kısmını sizlere aktardık. Önerimiz şudur ki; denemekten zarar gelmez, deneyin, sizler de atalarınızın yaşadığı, duyguları yaşarken aynı zamanda faydasını görün.

Doğal Değerli Taşlar ve Önemi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız TIKLAYIN!

Medyum Atusa

Değerli Taşlar ve Etkileri Hakkında Yorumlar

Fatih diyor ki:

Ben ametist taşını çok seviyorum, bir çok sitede araştırdım özelliklerini. Ama en doğru bilgileri bu siteden edindim, ilk işim kendime ametist taşından yapılmış bir yüzük ve tesbih alacağım..

Teşekkürler Medyum Atusa..

Hızlı Yorum Yaz
Adınız & Soyadınız
Mail Adresiniz
Web Siteniz
Yorumunuz