Burcunuz:

Doğum saati:

By 28 Ağustos 2011

Okuyacağınız makale de ziyaretçilerimiz tarafından merak edilen Kurşun Dökme sanatından bahsedicez.Eskilerin diliyle şifa aracı olan Kurşun Dökme‘nin tarihi,nasıl yapıldığı ve ne amaçla kullanıldığından bahsedicez.

Kurşun kararlı elementler arasında bünyesinde en yüksek atom numarasına sahiptir. Atom numarası 82 olan kurşun, Kolay şekil verilip dövülebilinen, içinde zehir bulunan ve ağırlığı ile öne çıkan bir maddedir.

Kurşun Dökmenin Tarihi

Tarihe bakıldığında en az 3000 yıllık geçmişi var olduğu görülmektedir. Kurşun bir çok sanayi kolunda farklı mecralar içinde kullanmılmaktadır.

Tüm bu kullanım alanlarının çok dışında bir kullanımıda mevcuttur. Halk arasında “Kurşun Dökmek” olan bu işlem tamamen nazardan korunmak için yapılan bir eylemdir.

Kurşun Dökmek

Kurşun Dökmekmenin Amacı

Çok eski bir işlem olan Kurşun Dökme, nazar ve büyü ile gelen ruh hastalıklarının şifa bulunması için günümüzde bile halen kullanılmaktadır. Bu işlem yapılırken bir takım dualar ile eşlik edinilip medet umulmaktaıdr. Yapılan bu dualar ise halk arasında üç harfliler olarak bilinen cinlerin kovulması işlemini güçlendirmek içindir. Bu işlemin deneyimli kişiler tarafından yapılması önemlidir. Çünkü kurşun son derece tehlikeli olduğundan bir çok habere konu olmuştur yaşanılan kazalardan dolayı. Kurşun maddesinin en önemli özelliklerinden biri olan ayrıştırma özelliği sayesinde olumsuz enerjiyi pozitif enerjiye dönüştürebilmektedir.

Kurşun dökme işiyle uğraşan kişiler bu eylemin aylık düzenli bir şekilde yapılmasında fayda olduğu belirtiyorlar. Kurşun Dökmenin hayatınızda ki olumsuzluklar, görünürde herhangi bir şeyin olmayışı fakat kişinin psikolojik baskı hissettiği anlar, herşeyin sarpa sardığının görüldüğü zamanlar, tersliklerin hep kişiyi bulması gibi durumlarda kurşun dökülerek kişinin rahatlamasını sağlamaktadır. Bu tip durumlarda kurşun döktürüldükten sonra herşeyin normale döndüğü ve hayattaki bir çok şeyin değiştiğine, eskisinden çok daha huzurlu olunduğu savunulmaktıdır.

Psikolojik rahatsızlıkların uzun süre kişide etkili olması halind kalıcı rahatsızlıklar meydaha gelmektedir bu yüzden de kurşun dökme işlemi periyodik ve düzenli olarak yapılmasına karşın kişide her hangi bir düzelme etkisi yaratmaya bilmektedir. Zira kurşun döktüren kişinin kendini manevi olarak bu olaya motive etmeside gerekmektedir. Kurşunun temizleme gücü ile kişi üzerindeki bütün aksilikleri ortadan kaldırıp kişiye huzur adapte etmektedir. Kurşun döktürdükten sonraki dönemde ise kişi üzerinde halen bunun etkisi mevcuttur. Uzun bir süre kişi kendini rahat ve huzurlu hissetmeye devam eder. Bu süre içinde de kötü durumların önüne set çekilmiş olur.

İzinleri bulunmayan kişiler tarafından dökülen kurşunun her hangi bir etkisinin olmayacağı da Kurşun Döken kişiler tarafından söylenmektedir.

Kurşun Dökme İşlemi Nasıl Yapılır

Kurşun dökme işleminin kendine has ve özel yöntemleri mevcut olup bu işlem sırasında kullanılan aletleride bulunmaktadır. Kurşunun sıvı hale getirlmesi için gerekli olan bir adet madeni çukur bir kepçe, su koymak için gerekli olan derin ve geniş olan bir taş ve kurşun dökme işlemi uygulanacak olan hastanın başını kapatacak bir peştamal gerekmektedir. Kurşunun miktardı ise iki yüz elli- Üçyüz gram ağırlığında olması yeterlidir.

Kurşun külçe ve parçalar şeklinde olmalıdır. Bu şekilde olan kurşun, hazırda bulunan madeni kepçeye konulur. Kepçe ateş üzerine getirilir ve ısınması beklenir. Kurşun sıvı hale geldiğinde ise hastanın üzerine peştemal örtülür, ve madeni bir tasın içi su ile doldurulduktan sonra Kurşunu Dökecek olan şahıs, kurşunla dolu olan kepçeyi sağ eline, su ile dolu olan tası ise sol eline alarak işleme başlar.

Sıvı hale gelen kurşun hastanın başının üzerideyken birden bire su dolu tasar akıtılır. Bu işlem sırasında kurşunu döken kişi besmele çekerek, “benim elim değil, Ayşe, Fatma Anamızın eli” demesi eskiden beri süre gelen bir usüldür. Bu işlemden hemen sonra kurşun tekrar eritilip sıvı haline getirilir ve bu sefer hastanın göbeği üzerinde dökülür. Sonra tekrar eritilip hastanın ayağının üstünde aynı işlem yapılır…

Bu işlem hastanın odasının sağ köşesinde, oda kapısının veya bahçe kapısnın yanında da gerçekleştirilir. Bu işlemlerin ardından kurşun dökülen su hastanın rahatsız olan bölgelerine sürülmektedir. Aynı su ile hastanın anlı, avuç içleri, bilekleri ve ayaklarının alt kısımlarına dökülmeside görülmektedir. Bazı rahatsızlıklarda suyun içine ekmek doğrandığıda görülmektedir. Bu ekmekler 4 yol ağızlı bir yerde köpeklere verilir, su ise cin ve perilere ikram edilir.

Kurşun dökmenin kullanıldığı alanlar ise;

– Hayatımızda yaşanılmış üzüntülü durumların ve olumsuz enerjinin giderilmesi.

– Büyü yapılığını düşünülen olaylarda büyünün etkisinin yok edilmesi

-Aniden geçirlen şoklar, korkunç olaylar, kitlenme gibi durumlarda şokun geçirilmesi.

-Olumsuz etki ile kaplı olan ruhun, pozitif etki ile yer değiştirilip hastaya huzur vermesinin sağlanması.

-Halisülasyon ve kendi beyinlerinde oluşan düşünceler ile ilgili görüntüler görülmesi

-Ve daha sayabileceğimiz bir çok karışık durumlarda kurşun dökülmesi, döktürülmesi iyi geldiğine inanılmaktadır…

Hayatta bir çok defa iniş ve çıkışlar olduğundan bu tür işlemler atalarımızdan bize bir şifa olarak kalmıştır. Tabi bu tür işlemlerin yanında bize güç verebilecek tek şey ise maneviyatımıza olan güvenimizdir.

Medyum Atusa

Kurşun Dökmek Hakkında Yorumlar

Gamzegül Çürük diyor ki:

sizinle konuşmalıyım.Çok nazar çeken biriyim.

didem diyor ki:

merhaba…işlemler ne kadarda sonuç veriyor acaba?

Hızlı Yorum Yaz
Adınız & Soyadınız
Mail Adresiniz
Web Siteniz
Yorumunuz